Başarmak Ve Başarı Nedir? Nasıl Başarılı Olunur?

BAŞARI KAVRAMI                     

Başarı kavramı hem teorik açıdan hem de pratik açısından herkes için değişkenlik gösterir. Başarmak aslında bir zafer olarak tanımlanabilir ama bu kavram aslında tamamıyla kişisel bir olgudur. Bir şeyi yapmamak-yapamamak da aslında birisi için başarı sayılabilir. Başarıdır bu durum bazı noktalarda bazısına göre, evet. Çünkü yapılan her şey iyi değildir. Örneğin kötü sayılabilecek bir eylemi yapmamak da, kişi için başarıdır. İnsanlık için başarıdır. Kişiye olumlu yönde getirisi olduğu takdirde artık o başarılı bir insan olarak nitelendirilir. Dolayısıyla başarı tek yönde ve belli bir temel üzerinde gelişmez. Başarı kavramı tanımı olarak; insanın zirve noktasında kendini gerçekleştirme adımında yer alan bir kavramdır diyebiliriz. Çünkü başarı temel bir ihtiyaç olmaktan ziyade, bir çeşit tatmin olma durumudur..

BİZLER NEYİ BAŞARIRIZ?

İnsanlar yaşamları boyunca bazı şeylerin gerçekleşmesine veya gerçekleşmemesine ihtiyaç duyarlar. Birilerinin veya bir şeylerin varlıklarına ya da yokluklarına istendik yani dikleri doğrultusunda ulaşabildiklerinde o kişiler başarı sağlamış olurlar. Burada, kişinin kişisel ve sosyal her türlü gelişimi söz konusu olabilir. Psikolojik, ruhsal bir durumu, bir problemi atlatmışsak yine başarılı oluruz. Bundan dolayı başarı kavramını yalnızca somut olarak elde etmeye çalışmak olarak algılamak da yanlış bir düşüncedir. Hatta bazen hayatta bir şeyler fark etmek de başarıdır. Çünkü bireye göre yalnızca sonuçlar değil, sonuca gidilen yolda elde ettiklerimiz de başarıdır.

BAŞARILI OLMAK İSTEYEN İNSAN

Başarıyı hayatında görmek isteyen insan öncelikle kararlı olmalı. Hayatında neyi istediğini, neyi gerçekleştirmek ve neyi var etmek istediğini bilmeli. Olayların farkında olmalı. Bilinçlenmeli. Ve kendisini de bilmeli. Çünkü kendisini iyi bilen bir birey ne yapacağını da neyi isteyip istemeyeceğini de iyi bilir. Dileyen, hayatına planla devam edebilir. Ancak planın sonuçları tek yönde olmaz. Kişide yarattığı etki değişebilir. Bundan ötürü bunu bilerek planlı yaşamı tercih etmeli. Bunlar dışında, başarıyı bir birey harekete de geçmeli. Bir kişi eğer düşüncelerinde başarıyı diliyorsa, düşünmeye de geçmeli. Somut bir veri istiyorsa masa başına geçip işe koyulmalı. Demek istediğim, hiçbir şey için geç olmadan insan başarıyı kendisinde görmeli.

BAŞARDIĞIMIZI ANLAMA NOKTASINDA

Bundan emin olmanın birçok yolu var aslında. Yukarıda da söylediğim gibi hedefimize ulaşmak. Yani istediğimiz şeyin bize getirisi. Tatmin olmak. Sağladığı fayda. Duygularımız yani sonucun mutlu edip etmemesi. Sonuç olarak bunlar bu noktada bize cevabı verecek unsurlardır.

Language »
Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by